State Government Victoria Australia Department of Health header
State Government Victoria
Victorian Government Health Information
Health Home
Main A to Z Index | Site Map | About Health  

November 2014

Award winners jpeg
Western Health ICU Liaison Service Manager Anna Green, Education and Learning Director Louise Mckinlay, Director of Nursing at Sunbury Day Hospital Wendy Davis, Western Health Accredited and Workforce Training Manager Annette De Jager, Language Services Manager Lyn Bongiovanni, Community Integration, Allied Health and Service Planning Executive Director Arlene Wake, Chief Executive Officer Alex Cockram, Board Chair Bronwyn Pike, Operations Executive Director Russell Harrison, People, Culture and Communications Executive Director Juliette Alush and Nursing and Midwifery Executive Director Denise Patterson.

Award winners jpeg

(Back) Eastern Health Aged Persons Mental Health Clinical Director Professor Kuruvilla George, Senior Occupational Therapist Angela Ferris, Associate Program Director Joyce Goh and Clinical Academic Psychologist Hemalatha Sivakumaran, Communications Director Jo Dougherty, Mental Health Executive Clinical Director Paul Katz, Quality Planning and Innovation Director Jo Gatehouse, Intensive Care Services and Research Manager Andrea Doric, Quality Planning and Innovation Executive Director Gayle Smith, Manager of Consumer Participation and Patient Experience Tanya Hendry, CEO Alan Lilly, Corporate Projects and Sustainability Executive Director Zoltan Kokai, Board Chair Joanna Flynn, Continuing Care, Ambulatory, Mental Health and Statewide Services Executive Director Matt Sharp, South Ward Nurse Joy Khan, Medical Services and Research Executive Director Colin Feekery, HR and Communications Executive Director Chistos Roussos (front) Emergency and General Medicine Associate Program Director John Ferraro, Mental Health Program Director Paul Leyden, Acute Health Executive Director David Plunkett, Board Director James McAdam, Finance Procurement & Information Services Executive Director Peter Hutchinson and South Ward Unit Manager Ken Pfukwa.

Award winners jpeg

Northeast Health Wangaratta Internal Medicine Services Deputy Director of Nursing Jonelle Hill-Uebergang, Chief Operating Officer/Deputy CEO Don Tidbury, Performance Improvement Manager Michelle Butler, Deputy Director of Nursing – Patient Flow Lois Foley, Director of Clinical Services – Nursing and Midwifery Meryn Pease, Executive Assistant to the CEO Yvonne Gibson, CEO Margaret Bennett, Director of Medical Services John Elcock,; Board Chair Brendan Schutt,; former Chair Chris Cunningham and Education and Research Unit Manager Sue Wilson.

Award winners jpeg

Yarrawonga Health Board Member Jack Sterkenburg Corporate Residential Business Services Manager Melissa Murfitt, Board Member Paul Flavel, Junior Vice-Chair Jenny Dight M2M Program Regional Junior Medical Programs Manager Shane Nolan, Board Chair Margaret Hauser, CEO Terry Welch, Department of Health Hume Region Deputy Director Janet Chapman, Board Members Andrew Spilva and Doug Evans, Director of Clinical Services Elaine Mallows and Board Member and Treasurer Bruce Pigdon.

Award winners jpeg

Banyule Community Health Quality and Community Programs Executive Manager Michael Geary, Deputy Board Chair David McKenzie, Director Chris Deakin, Clinic Services Executive Manager Meni Stefanovski, CEO Jim Pasinis and Board Chair John Ferraro.

Award winners jpeg

St Vincent’s Hospital Melbourne Allied Health and Community Programs Group Manager Fiona McKinnon, Food Services Catering Manager Stephen Tippett, Medical Services, Aged and Community Care Executive Director Stephen Vale, CEO Ben Fielding, Senior Clinician and Accredited Practising Dietician Clara Newsome and Department of Gastroenterology Deputy Director Sally Bell.

Award winners jpeg

cohealth CEO Lyn Morgain, University of Melbourne students and REACH volunteers Visopiano Sanju and Jeremy Wong, cohealth Adult, Aged, Chronic and Refugee Health Programs Director Dianne Couch, University of Melbourne students and REACH volunteers Natalie Yap and Pavithra Amadoruge and Melbourne Medical School Clinical Education and Training Development Chair Stephen Trumble.

Award winners jpeg

Monash Health CEO Shelly Park with Mental Health Program Clinical Director David Clarke and Director of Psychology Melissa Casey.

Award winners jpeg

Barwon Health Surgical Services Executive Director Acute Services Deputy Chief Operating Officer Peter Watson and Intensive Care Specialist Clair Cattigan, Alfred Health ICU Intensivist Professor Stephen Bernard and ICU and Hyperbaric Medicine Director Professor Carlos Scheinkestel, Barwon Health CEO Professor David Ashbridge and Intensive Care Director Neil Orford and Victorian Public Healthcare Awards Chair of Judges Rob Knowles.

Award winners jpeg

Ambulance Victoria Regional Services General Manager Associate Professor Tony Walker, Board Chair Linda Sorrell, CEO Greg Sassella and Manager of Emergency Management Paul Holman.

Julie Dempsey with award jpeg

Forensicare Consumer Consultant Julie Dempsey.

Award winners jpeg

Cabrini Health CEO Michael Walsh, Emergency Medicine Training Director Debra O’Brien and Emergency Department Clinical Director Michael Ben-Meir.

Award winners jpeg

headspace National School Support Service Development Manager Kristen Douglas, Victorian Department of Education Student Inclusion and Engagement Division Director Kris Arcaro, SAFEMinds Manager Amanda Smith, and headspace Chief Operating Officer Kathleen Alonso and Board Member Barbara Hingston.

Award winners jpeg

CitiPower/Powercor Senior Return to Work Advisor Lindy Davies, Electricity Networks General Manager Garry Audley and Senior Strategic Health and Safety Advisor Danielle Fairchild.

Larry McNicol with award jpeg

Austin Health’s Associate Professor Larry McNicol.

Dinah reddihough with award jpeg

The Royal Children’s Hospital’s  Professor Dinah Reddihough.

Euen Wallace with award jpeg

Monash Health’s Professor Euan Wallace.

Award winners jpeg

Incolink Apprentice Support Worker David Clark and Projects Co-ordinator Emma Green.

Award winners jpeg

Monash Health Diabetes and Vascular Medicine Head Professor Helena Teede, CEO Shelly Park and Consultant Endocrinologist Katherine Kibbey.

Award winners jpeg

Melbourne Health Northern Area Mental Health Service Clinical Director Suresh Sundram, Community Team North Clinical Nurse Coordinator Clozapine and Physical Health Elizabeth Wallace and Program Manager Patrick Roe.

Award winners jpeg

Alfred Health ICU and Hyperbaric Medicine Director Professor Carlos Scheinkestel, Board Chair Helen Shardey and ICU Intensivists Vince Pellegrino and Professor Stephen Bernard.

Award winners jpeg

Peninsula Health CEO Sue Williams, HARP and PAC Manager Craig Wotherspoon, Complex Services Director Bel Berry and Board Chair Nancy Hogan.

Award winners jpeg

Monash Health Medical Oncology Unit Head Peter Briggs, CEO Shelly Park, Emergency Program Deputy Director of Nursing Lisa Cox and General Medicine Program and Operations Interim Director of Nursing Trish Ditto.

Public healthcare leaders honoured

The 2014 Victorian Public Healthcare Awards has marked 10 years of honouring Victoria’s worldclass achievements in the delivery of innovative, high-quality healthcare.

The awards highlight the dedication and commitment of Victorian health services in providing exceptional healthcare to patients and highlight the depth and breadth of Victoria’s world-class health care.

They provide an important opportunity to celebrate health services that foster a culture of innovation in ensuring Victorian patients receive the best possible care.

They recognise health services deliver excellence in person-centred care, service provision and quality healthcare, improving the health status of Victorians, supporting chronic disease self-management and progressing e-health and communication technology.

Premier’s Awards:

Metropolitan health service of the year: Winners – Western Health and Eastern Health; highly commended – Alfred Health and Dental Health Services Victoria.

Regional health service of the year: Winner – Northeast Health Wangaratta; highly commended – Echuca Regional Health.

Rural health service of the year: Winner – Yarrawonga Health; highly commended – West Wimmera Health Service.

Primary health service of the year: Winner – Banyule Community Health.

Health Leaders’ Awards:

Premier’s Award for advancing healthcare – putting patients first: Winner – St Vincent’s Hospital Melbourne’s nutrition project working group; highly commended – Melbourne Health, Monash Health, Austin Health, Melbourne Private, Eastern Health, Western Health and the Victorian Tissue Typing and Immunogenetics Service for their co-ordination of Australia’s largest paired kidney exchange; highly commended – Monash Health emergency care team’s Bottom up meets top down leadership to revolutionise emergency care.

Minister for Health’s Award for achieving a highly capable and engaged workforce: Winner – cohealth and the University of Melbourne for REACH: A student led primary care initiative, delivered through a unique partnership between students, cohealth and the University of Melbourne, Faculty of Medicine, Dentistry and Health Sciences; highly commended – Austin Health Neurosurgery Nurse Practitioner Dr Andrew Scanlon; highly commended – Western Health’s registered training organisation team.

Minister for Mental Health’s Award for delivering innovative alcohol and drug or mental health care: Winner – Monash Health’s agile psychological medicine team of Dr Melissa Casey and Professor David Clarke; highly commended – Eastern Health’s acute aged persons mental health unit and UnitingCare ReGen withdrawal services team’s methamphetamine project.

Secretary’s Award for improving patient outcomes and patient experience: Winner – Barwon Health, Alfred Health and the Royal Children’s Hospital for their  saving lives collaboration to improve regional critical care; highly commended – Monash Health’s interventional radiology team’s Leading an image guided venous access port service project; highly commended – Peter MacCallum Cancer Centre cardiopulmonary prehabilitation clinic’s Turning the humble exercise bike into a cancer fighting machine project.

Minister’s Awards:

Outstanding achievement by an individual or team in healthcare: Winner – Ambulance Victoria for its emergency and health response to the Hazelwood open cut mine fire; highly commended – Austin Health’s Deteriorating Patient Leadership Team and Peter MacCallum Cancer Centre’s Rewriting the ovarian cancer rules BRCA Genotyping Project.

Outstanding achievement by an individual or team in mental healthcare: Winner – Forensicare’s Julie Dempsey; highly commended – Barwon Health’s eating disorder service.

Private hospital excellence: Winner – Cabrini Health Limited emergency department’s follow-up phone call service; highly commended – Epworth HealthCare Group’s C.A.R.E. multidisciplinary falls prevention intervention program for a rehabilitation setting; highly commended – St John of God Ballarat Hospital for its emergency health services admission availability in the Grampians Region.

Mental health educator excellence: Winner – headspace National Youth Mental Health Foundation for SAFEMinds.

Mental health employer excellence: Winner – CitiPower and Powercor’s Awareness, prevention and early intervention mental health program; highly commended – Clean Force Property Services’ sustainable social enterprise and Lend Lease’s mental health campaign.

Health Lifetime Achievement Award: Winners – Austin Health’s Associate Professor Larry McNicol, the Royal Children’s Hospital’ Professor Dinah Reddihough and Monash Health’s Professor Euan Morrisson Wallace.

Healthcare Innovation Awards:

Optimising the health status of Victorians: Gold – Incolink’s Drink Safe Mate binge drinking prevention project; silver – Northern Melbourne Medicare Local and Pfizer Australia, in partnership with Dianella Community Health and Quit Victoria for their Co-ordinated approach to tackling smoking rates in a highly populated Arabic speaking community project; highly commended – Barwon South Western Regional Integrated Cancer Service’s Improving the health and wellbeing of survivors of cancer project:

Excellence in supporting self-managed healthcare: Gold – Monash Health for the Dandenong Young Adult Diabetes Service’s Implementation of patient-centred innovation; silver – Melbourne Health for reducing chest pain presentations in the emergency department; highly commended – Diabetes Australia – Vic for OzDAFNE: a structured self-management program improving biomedical and psychological outcomes for adults with type 1 diabetes,

Excellence in person-centred care: Gold – Melbourne Health’s innovative physical health program in community mental health; silver – the Royal Children’s Hospital’s Not just sick kids: Treating patients as people through arts-based learning; highly commended – Monash Health for Refugee health: Achieving excellence in responsive person-centred care.

Excellence in quality healthcare: Gold – Alfred Health’s program for the rapid deployment of extra-corporeal membrane oxygenation for the treatment of patients in cardiac arrest; silver – Austin Health’s peripheral intravenous line safety initiative; highly commended – Peter MacCallum Cancer Centre for its implementation of a whole-of-hospital sepsis pathway.

Excellence in service provision: Gold – Peninsula Health’s Caring for the homeless on the Peninsula project; silver – Paediatric Integrated Cancer Service and Monash Health for Responding to family and patient needs – changing service delivery from hospital to home, family-centred care at its best; highly commended – Gippsland Lakes Community Health for 10 years swimming upstream, look how far we’ve come.

Optimising healthcare through e-health and communications technology: Gold – Monash Health’s telemedicine-enabling chemotherapy in the home project; silver – the Royal Children’s Hospital for Like! A social approach to optimising child and adolescent health; highly commended – the Australian Breastfeeding Association and Small World Social’s breastfeeding support project.